Przypomnijmy, że pierwszy tydzień ferii zawodnicy KICK OFF spędzili w Kołobrzegu, drugi zaś podczas półkolonii w Szczecinie na sztucznych boiskach pod balonami. Jak przebiegały, nad czym pracowano, jakie korzyści niesie taka forma spędzania czasu?

Jeśli trenerzy Marcin Garlej i Tomasz Słowik mieliby ocenić w dwóch słowach przebieg ferii zimowych w Kick OFF jakie byłyby to słowa?

– Intensywnie i budująco. 🤪💪

Gdzie spędziliście pierwszy tydzień ferii?

– Na nasz obiekt wybraliśmy doskonale przygotowany hotel MOSiR w Kołobrzegu, gdzie oprócz boisk pełnowymiarowych ⚽️ dzieci mogły skorzystać z basenu 🤿 , mini Aquaparku 🤽‍♂️, małych boisk, BOXów 🥅 do nauki gry 1×1 czy też lodowiska  . Warto też dodać bliskość morza 🏖, która zapewnia większą ilość ozonu w powietrzu czy też bardzo wyrównaną wilgotność w Kołobrzegu, co ma bardzo pozytywny wpływ na samopoczucie.

Nad czym pracowaliście?

– W zasadzie ciężko mówić w szkoleniu dzieci o jakichś szczegółowych aspektach, ponieważ staramy się rozwijać wszechstronne zdolności motoryczne, czy technikę jak prowadzenie piłki, zwody, drybling, uderzenia itp. Jednak naszym konikiem są oczywiście pojedynki 1×1, gdzie budujemy pewność siebie zawodnika oraz umiejętność podjęcia ryzyka. Staraliśmy się wprowadzić kilka zwodów, których naukę będziemy kontynuować podczas obecnego sezonu. Dodatkowy nacisk położyliśmy na aspekt percepcji, który we współczesnej piłce nożnej nabiera ogromnego znaczenia. Pracowaliśmy również nad odpowiednim rozciąganiem mięśni po wysiłku, co jest często pomijane w treningach dzieci.

Jakie dodatkowe atrakcje przygotowaliście dla zawodników?

– Obóz dla dzieci musi posiadać, oprócz typowych treningów, jakiś fun 🎡, ponieważ trzeba urozmaicić dzieciom czas. Przyznam szczerze, że każdy dzień obozu był zapełniony maksymalnie. Zaczynaliśmy od porannego 1,5h treningu na dworzu, treningi w mini boxach do gry 1×1, trening 1,5h na hali, codzienna regeneracja na basenie 🤽‍♂️. Prócz tego zabraliśmy dzieci na 'kulkowo’ , trening na lodowisku i oczywiście nie mogło zabraknąć spaceru nad morze.

Wspomnieliście o porannym treningu na dworzu, czy trening dzieci na dworzu zimą to nie jest ryzykowny pomysł?

– Dlaczego? Oczywiście rozumiemy wątpliwości rodziców i troskę o zdrowie dzieci. Jednak należy pamiętać, że nie ma złej pogody☂️, jest tylko zły ubiór. Dzieci posiadały odzież termoaktywną, ortaliony przeciwdeszczowe, czapki, kominy 🧣🧤 , więc takie treningi mogą tylko przynieść korzyść dla zdrowia. Proszę pamiętać, że hartowanie zwiększa odporność, nie na odwrót. Ponadto sporo naszych zawodników przez cały okres zimowy trenuje minimum raz na dworzu na dodatkowym treningu, gdzie mogą pograć luźne gry bez specjalnej ingerencji trenera, tzw.gry podwórkowe. Nie jest więc to dla nich nowość.

Jak dzieci znosiły niekiedy pierwszą rozłąkę z rodzicami?

– Na obóz pojechały z nami dzieci z roczników głównie 2012-2009, ale nie zabrakło również chłopca z rocznika 2014 czy 2013. Moim zdaniem wszyscy poradzili sobie świetnie. Oczywiście część chłopców lepiej, a część gorzej znosi rozłąkę 😥🤱, ale to już zależy od pewnych cech osobowości, wcześniejszych doświadczeń itp. Każdy z dzieci jest z osobna inny i wyjątkowy , dlatego naszym zadaniem było pomóc tym, którzy tego potrzebowali. Starsze dzieci również były pomocne i wspierały młodszych w myśl zasady dzieci – dzieciom👨‍👦👬.

Jak wyglądał drugi tydzień ferii?

– W drugim tygodniu zorganizowaliśmy półkolonie. Treningi i pobyt odbywał się na sztucznych boiskach pod balonami. Głównie skupiliśmy się na formie małych gier, ale też uderzeń oraz nauczania dryblingu. Dodatkowo zebraliśmy dzieci do kina, na park wspinaczkowy 🧗‍♂️, trening rytmizacji podczas tańca🕺, trening Muay Thai 🥊 oraz park trampolin🤸‍♂️.

Dosyć zróżnicowanie, jaki to ma związek z treningami piłkarskimi?

– Ogromny. Park wspinaczkowy, gdzie dzieci mogły powspinać się po ściankach rozwija siłę ramion, pleców, równowagę. Taniec zaś uczy rytmizacji, równowagi czy sprzężenia ruchów. Trening Muay Thai naucza uderzeń, refleksu, ale również pokory i koncentracji. Zabawy na trampolinach poprawiają umiejętność kontroli ciała w przestrzeni, poprawiają balans. Wszystkie te formy zmniejszają również ryzyko odniesienia kontuzji w przyszłości naszych zawodników, poprawiają gibkość, propriocepcje, zakres ruchu. Skupiamy się na treningach głównie nad elementami piłkarskimi nie zapominając o równie ważnych pobocznych.

Jakie plany na kolejną wiosnę i wakacje?

– Oczywiście kontynuacja założeń, w które wierzymy, że są kluczowe i będą we współczesnej piłce nożnej czyli gry 1×1, szybki atak, fazy przejściowe (atak-obrona, obrona-atak) oraz ogólna wszechstronność zawodników. W wakacje tj. 05-11.07. planujemy kolejny obóz w Kołobrzegu oraz na pewno półkolonie letnie, ale terminy podamy po zebraniu z rodzicami podsumowującym nasze wspólne półrocze. Ponadto planujemy wprowadzić kilka nowości, trochę pionierskich, rozwojowych.

Przy okazji bardzo dziękujemy rodzicom za powierzone nam zaufanie w sportowym i mentalnym kształtowaniu ich pociech oraz budowaniu ducha zespołu podczas obozu, półkolonii czy turniejów – meczy zarówno wygranych jak i przegranych. Bo małe porażki budują duże zwycięstwa!

#malimistrzowie #trenujznami #treningidladzieci #pilkanozna #kickoff #obozpilkarski #polkolonie #treningiwszczecinie #pierwszapilka Milenium Kołobrzeg SkiPark Szczecin Abballu Dance Studio Jatubaht Szczecin FUN JUMP Turzyn Szczecin Multikino Szczecin